Sponsored Adsspot_img

ICCA Arabian Cricket League 2024 Schedule, Live Streaming Details, Full Squads, Teams List, And More

- Advertisement -

ICCA Arabian Cricket League 2024 Schedule: The Arabian Cricket League 2024, hosted by the Emirates Cricket Board, is set to roll out as a domestic T20 tournament in its third edition. Kicking off on Sunday, January 21, the 2024 edition will witness three matches on the opening day, with a total of 62 matches scheduled throughout the tournament. All the cricket action will unfold at the ICC Academy in Dubai.

The finals will be played on Sunday, 25th February 2024. This time around, 16 teams will head against each other for glory, organized into two groups of eight teams each. So let’s have a look at the basic details of the ICCA Arabian Cricket League 2024 Schedule, Live Streaming Details, Full Squads, Teams List, And More.

- Advertisement -
ICCA Arabian Cricket League 2024 Schedule, Live Streaming Details, Full Squads, Teams List, And More
ICCA Arabian Cricket League 2024 Schedule, Live Streaming Details and More

ICCA Arabian Cricket League 2024 Schedule

As we know the ICCA Arabian Cricket League 2024 has already kicked off on Sunday, 21st January 2024, here is the entire schedule of the upcoming matches that you can take a look at. The timings that have been mentioned are according to Indian Standard Time (IST).

CLICK HERE: SS Rajan T20 Trophy 2024 Schedule, Live Streaming Details, Full Squads

Day and DateMatch Details – Teams and Match NumberTime (IST)
Sunday, January 21Match 1: Seven Districts Juniors vs Fly Emirates02:45 PM
Match 2: Dubai Wanderers vs Dubai Gymkhana06:45 PM
Match 3: Spades Real Estate vs Suncorp10:45 PM
Monday, January 22Match 4: Seven Districts Juniors vs The Vision Shipping06:45 PM
Match 5: Dubai Dare Devils vs Mid-East Metals10:45 PM
Tuesday, January 23Match 6: Karwan Cricket Club vs Fly Emirates06:45 PM
Match 7: Seven Districts vs Alif Pharma10:45 PM
Thursday, January 25Match 8: The Vision Shipping vs Seven Districts06:45 PM
Match 9: Dubai Dare Devils vs Suncorp10:45 PM
Friday, January 26Match 10: Seven Districts Juniors vs Karwan Cricket Club06:45 PM
Match 11: Gems Education CC vs Golden Sapero Technical Service10:45 PM
Saturday, January 27Match 12: Fly Emirates vs Dubai Wanderers06:45 PM
Match 13: Dubai Dare Devils vs DCC Starlets10:45 PM
Sunday, January 28Match 14: Golden Sapero Technical Service vs Suncorp02:45 PM
Match 15: Seven Districts vs Dubai Gymkhana06:45 PM
Match 16: Dubai Dare Devils vs AZ Sports10:45 PM
Monday, January 29Match 17: Seven Districts vs Karwan Cricket Club06:45 PM
Match 18: Mid-East Metals vs DCC Starlets10:45 PM
Tuesday, January 30Match 19: Seven Districts vs Fly Emirates06:45 PM
Match 20: Suncorp vs AZ Sports10:45 PM
Thursday, February 1Match 21: Karwan Cricket Club vs Alif Pharma06:45 PM
Match 22: Seven Districts Juniors vs Dubai Gymkhana10:45 PM
Friday, February 2Match 23: Mid-East Metals vs Spades Real Estate06:45 PM
Match 24: Gems Education CC vs Dubai Dare Devils10:45 PM
Saturday, February 3Match 25: Seven Districts vs Dubai Wanderers06:45 PM
Match 26: DCC Starlets vs AZ Sports10:45 PM
Sunday, February 4Match 27: Mid-East Metals vs Suncorp06:45 PM
Match 28: Dubai Dare Devils vs Golden Sapero Technical Service10:45 PM
Monday, February 5Match 29: Spades Real Estate vs AZ Sports06:45 PM
Match 30: The Vision Shipping vs Dubai Gymkhana10:45 PM
Tuesday, February 6Match 31: Gems Education CC vs Suncorp06:45 PM
Match 32: Karwan Cricket Club vs Dubai Wanderers10:45 PM
Thursday, February 8Match 33: Fly Emirates vs Alif Pharma06:45 PM
Match 34: The Vision Shipping vs Dubai Wanderers10:45 PM
Friday, February 9Match 35: Mid-East Metals vs Golden Sapero Technical Service06:45 PM
Match 36: Gems Education CC vs Spades Real Estate10:45 PM
Saturday, February 10Match 37: DCC Starlets vs Suncorp06:45 PM
Match 38: Dubai Wanderers vs Alif Pharma10:45 PM
Sunday, February 11Match 39: Karwan Cricket Club vs Dubai Gymkhana06:45 PM
Match 40: DCC Starlets vs Golden Sapero Technical Service10:45 PM
Monday, February 12Match 41: The Vision Shipping vs Fly Emirates06:45 PM
Match 42: Mid-East Metals vs AZ Sports10:45 PM
Tuesday, February 13Match 43: Seven Districts Juniors vs Seven Districts06:45 PM
Match 44: Gems Education CC vs DCC Starlets10:45 PM
Thursday, February 15Match 45: Gems Education CC vs AZ Sports06:45 PM
Match 46: Fly Emirates vs Dubai Gymkhana10:45 PM
Friday, February 16Match 47: Spades Real Estate vs DCC Starlets06:45 PM
Match 48: Seven Districts Juniors vs Alif Pharma10:45 PM
Sunday, February 18Match 49: Dubai Dare Devils vs Spades Real Estate06:45 PM
Match 50: Golden Sapero Technical Service vs AZ Sports10:45 PM
Monday, February 19Match 51: The Vision Shipping vs Karwan Cricket Club06:45 PM
Match 52: Gems Education CC vs Mid-East Metals10:45 PM
Tuesday, February 20Match 53: The Vision Shipping vs Alif Pharma06:45 PM
Match 54: Seven Districts Juniors vs Dubai Wanderers10:45 PM
Thursday, February 22Match 55: Spades Real Estate vs Golden Sapero Technical Service06:45 PM
Match 56: Alif Pharma vs Dubai Gymkhana10:45 PM
Friday, February 23Plate Semi Final 1: TBC vs TBC06:45 PM
Plate Semi Final 2: TBC vs TBC10:45 PM
Saturday, February 241st Semi-Final: TBC vs TBC04:45 PM
2nd Semi-Final: TBC vs TBC08:45 PM
Sunday, February 25Plate Final: TBC vs TBC04:45 PM
Final: TBC vs TBC08:45 PM

ICCA Arabian Cricket League 2024 What are the Live Streaming Details?

As we know all the matches will be taking place in Dubai, which makes it difficult for people in local or regional areas to catch the live action from the venue. So for this reason the officials have made proper arrangements to stream the entire series live on FanCode Website and app. Sadly there won’t be any live telecasting of the matches, but you make use of the mobile application or the Website of FanCode.

ICCA Arabian Cricket League 2024: What is Full Squads and Team List?

There are going to be 16 teams that will be playing in the ICCA Arabian Cricket League 2024, these teas have been split into 2 groups of 8 each that will be seen participating in the group stage first.

Team List

Group 1: Alif Pharma, Fly Emirates, The Vision Shipping, Dubai Gymkhana, Seven Districts, Karwan Cricket Club, Dubai Wanderers, Seven Districts Juniors,
Group 2: DCC Starlets, Suncorp, Mid-East Metals, Dubai Dare Devils, AZ Sports, Golden Sapero Technical Service, Gems Education CC, Spades Real Estate.

Team Squads

AZ Sports: Abdur Rahim, Anjum Khan, Aryaman Sharma, Faisal Altaf, Hafiz Alam (wk), Hrithik Bhatia, Mehraban Shah Afridi, Muhammad Aizaz, Nav Pabreja, Sagheer Afridi, Sanket Tudavekar, Sandeep Singh, Shahrukh Amin (wk), Shahrukh Amin (wk), Sushain Thapar, Vibhor Yadav, and Anjum Khan.

Alif Pharma: Abdul Khaliq (wk), Abubakar Khan, Abubakar Siddique, Asaad Ali Raja, Farhan Akhtar, Hammad Ahmed Khan (c), Irfan Sajid, Junaid Shamsudheen, Mujahid Amin, Osama Baloch, Saad Maqsood, Saqib Raza, Sikandar Khan, Sohail Ahmad Khan, Suhail Ahmed, Uzair Maan, Vishnu Sukumaran, Wasim Akram, Zohair Iqbal, and Syed Rahman.

Seven Districts Juniors: Aryan Saxena, Ahmed Tariq (wk), Anas Malik, Dhruv Parashar, Harsh Desai, Noor Ayobi, Saad Ali Refai, Samiullah Sami, Zain Ullah Khan, Zainullah Rehmani.

Dubai Gymkhana: Adil Shahzad Hakim, Ahsan Shahzad, Bilal Azmat, Bilal Saleem, Farhan Kazmi, Haseeb Ur Rehman (wk), Haroon Qadoos, Janaka Chaturanga, Keshav Sharma, Mazhar Hussain, Muhammad Adnan Qaisar, Muhammad Asaf, Muhammad Hassan, Muhammad Irshad (wk), Muhammad Sihan Kachchimohamed, Muhammad Zuhaib, Saleem Abdul Qudous, Samad Khan, Sami Ullah Fazal Amin, Shahrukh Sheikh (c), Shajat Talat, Syed Hasnain Raza (wk), Syed Hasnain Raza (wk), Waqas Ahmed Khan (c), and Yasir.

Fly Emirates: Abhilash Muraleedharan, Ameen Miflal, Ansar Hashiz (wk), Clive Alfonso, Damith Jayasuriya (wk), Fahad Mehmood, Fayyaz Dongargoan, Irfan Arif, Krishna Kumar Ramakrishnan, Krishnachandran Karate, Melan Philip, Mohsan Khan, Nigel Fernandes (c), Senthil Prabhu, Umar Shah, Usman Mushtaq, Varun Thaker, Wajahat Rasool, Yasitha Abeykoon.

Gems Education CC: Ahmad Zaman, Ali Afridi, Ali Teepu Sultan, Asim Arshad, Balraj Singh, Binny Ragunath, Dawood Ejaz, Hazrat Bilal, Karan Saini, Muhammd Salman, Muhammad Ali, Muhammad Anwar, Muhammad Farooq, Muhammad Jamshaid, Muhammad Mohsin, Naik Muhammad, Qaiser Nawaz, Revlino Fernandes (wk), Salman Shahid, Samal Udawaththa, Sayyed Hamza, Shahan Akram, Shahid Bhutta, Shahid Nawaz, Waqar Younas, and Zafar Raja.

Golden Sapero Technical Service: Abrar Mahmood (wk), Ali Moazzam, Arslan Billa, Irfan Ashraf, Malik Mubeen, Muhammad Farooq, Muhammad Imran OD, Safeer Tariq (wk), Saifullah Noor, Shan Asghar, Shahzaib Alam (wk), Shery Malik, Sayed M Saqlain, Intizar Ali, Syed Makhdoom, Wajahat Butt, and Syed Makhdoom.

The Vision Shipping: Ali Abid, Awais Khan, Awais Sarfraz, Danish Qureshi, Fayyaz Ahmed, Ikram Janjua, Jawad Ghani, Malik Qamar, Mohammad Nadeem, Nasir Faraz, Sajjad Malook, Salman Khan, Saqib Mahmood, Shahbaz Ali, Touqeer Riyasat, Ubaidullah Muhammad, Umer Arshad (wk), Wajid Khan, Zeeshan Abid, Zeeshan Abid.

Karwan Cricket Club: Ali Iqbal, Babar Iqbal (c), Farhan Kazmi, Furqan Shafique, Haseeb Ur Rehman (wk), Hazrat Luqman, Janaka Chaturanga, Keshav Sharma, Luqman Faisal, Mazhar Hussain, Muhammad Adeel Yameen, Muhammad Adnan Qaisar, Muhammad Asaf, Muhammad Hassan, Muhammad Irshad (wk), Muhammad Shahdaad, Muhammad Sihan Kachchimohamed, Muhammad Zuhaib, Saleem Abdul Qudous, Samad Khan, Sami Ullah Fazal Amin, Shajat Talat.

Seven Districts: Abdul Ghaffar, Almas Hafiz, Atta Ur Rahim, Chundangapoyil Rizwan, Farman Ali (wk), Haider Ali, Lahiru Sandaruwan, Muhammad Haider (c), Muhammad Irfan, Muhammad Kashif (wk), Nabeel Arshad, Nabeel Aziz, Raees Ahmed, Shahzad Ali Shazoo, Tharindu Perera, Wahab Hassan, Wasi Shah (wk), and Zeeshan Naseer.

Dubai Wanderers: Aaron Cornish, Aaron Lilley, Aaron Wright, Abdullah Kayani, Avinash Karia, Ben Quirk, Ben Willgoss (wk), Bradley Staddon, Brannon Varley, Clinton Berkenshaw, Danny Pawson, Dave Adams, Ethan D’souza, Jack Luffman, James Gearing, Kamran Shaheen, Navalish Naidoo, Salik Shah, Scott Doody (wk), Sid Jhurani, and Will Parkinson (wk).

Spades Real Estate: Abdullah Azhar, Ahaan Fernandes, Ahad Shakeel, Ehtesham Siddiq, Faizan Sheikh, Irfan Hussain, Jasim Jawad, Maroof Bhabe, Mohammad Akasha, Mohsin Khan, Nael Tanvir, Rahul Bhatia, Rahul Soni (wk), Shaharyar Sheikh, Shahrukh Sheikh (c), Subhan Sheikh, Usman Munir, Yash Sabnani (wk), and Abdullah Ghazi.

Suncorp: Anish Wadhwa, Arjun Gadoya, Chirag Mehtani, Dikshant Khullar, Gurkirat Singh Kochar, Haris Mohiuddin (wk), Haris Sheikh, Hemang Kapasi, Jishnu Kutty, Madhu Sharma, Mitul Kapadia, Mohamed Nashir Saipillai, Mohsin Sheikh, Naeem Uddin, Noorul Aslam, Pratik Shettigar (wk), Rahul Sarin, Rais Chaudhary, Sairaj Raghvan, Syed Wasim, Varun Kumar, and Vineet Kumar.

Mid-East Metals: Ali Anwaar, Ateeq Ur Rehman (wk), Awais Noor, Basit Ali, Faizan Ali, Faizan Awan, Farhan Babar (wk), Haroon Altaf, Khurram Khawaja (c), Mannal Siddiqui, Muhammad Asif, Muhammad Imran, Mustafa Ayub, Nauman Khan, Omer Hayat (wk), Qaiser Maharvi, Rashid Habib, Rizwan Khan, Shakeel Butt, Tehran Khan, and Zar Muhmmad.

DCC Starlets: Angad Nehru, Ayaan Misbah, Jaiditya Malik, Moin Hussein, Muhammed Aniq, Raizal Nadir, Rameez Shahzad (c), Ronak Panoly, Ruth Mukherjee, Shaurya Thakur, Shival Bawa, Shreyash Phatak, Syed Musaib, Vaibhav Vaswani (wk), Vansh Kumar, and Ayush Rao.

Dubai Dare Devils: Abdul Aziz Mohd Rashid, Abhinav Vishnu, Azharuddin Qureshi, Chetan Bist, Haroon Ghaus, Hari Prasanth (wk), Kiran Naidu, Mohit Raghav (c), Muhammad Naveed, Rahul Soni (wk), Robin Bist, Shakir Afridi, Shakkeer Hydru, Shazaib Khan, Sumeet Gosain, and Harjinder Singh.

- Advertisement -

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

You May Also Like

Latest Sports News

- Advertisement -